В українців масово крадуть паспорти: ТОП-5 схем шахраїв

В українців масово крадуть паспорти: ТОП-5 схем шахраїв
За чужим документом аферисти можуть здійснити цілу низку фінансових і майнових оборудок.


Кількість шахрайств із вкраденими паспортами в Україні різко збільшилася. У зв'язку з цим банківська асоціація навіть готує рекомендації для громадян з поясненнями, чому документ ні в якому разі не можна віддавати в чужі руки. Журналісти "Сегодня" теж з'ясовували, хто і навіщо полює на чужі паспорти.

Паспорт – це не просто документ, що засвідчує особу громадянина, а й ключ до його майна та рахунків. Поширених афер з паспортом нарахували п'ять:

1. Отримання кредитів

Аферисти вклеюють у вкрадений документ своє фото, а на справжнього власника оформляють позику в банку. Банки не мають доступу до паспортного реєстру. А значить, не зможуть виявити розбіжностей між пред'явником і реальним власником документа. 

"Оцінити справжність паспорта неможливо. У банках немає доступу до реєстрів. Ми навіть не можемо перевірити людина жива чи ні. Були випадки, коли людина вже померла, а на неї брали кредити", – пояснила виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.


2. Підроблені банківські рахунки

Шахраї за чужим документом часто відкривають банківські рахунки, на яких приховують вкрадені гроші. 

"Наприклад, коли з картки викрали грошові кошти – через будь-яку систему або банкомат – їх необхідно кудись переслати. І їх пересилають на "транзитні рахунки". Це як раз ті рахунки, які відкривають за підробленими паспортами", – розповів адвокат Ярослав Куц.

3. Заснування фіктивних фірм

Через підприємства, оформлені на інших людей злочинці відмивають гроші. Таким можуть займатися, наприклад, нечисті на руку бізнесмени.

 

4. Оформлення краденого майна

На підроблений вкрадений паспорт можуть записати, наприклад, машину. Шахраям це необхідно для подальшого перепродажу майна. Злодії завіряють операцію нотаріально і таким чином можуть легалізувати угоду.

5. Крадіжка нерухомості

Людина, чий паспорт вкрадений, може втратити квартиру, ділянку або будинок.

 

"Злочинці заходять до реєстру, дивляться, яке майно вам належить і можуть його викрасти з цим паспортом – звернутися до нотаріуса і його переоформити", – розповідає адвокат.

Крім того, вкраденим паспортом злодій може скористатися, щоб почати нове життя. Втім, більшість опитаних журналістами киян про такі ризики навіть не замислювалися. Тим часом, з появою інтернет-платежів кількість афер з паспортами значно збільшилася.

Нагадаємо, Національний банк України (НБУ) також попередив українців про карткових шахраїв. Регулятор нагадав, що служба безпеки і керівництво Нацбанку не мають повноважень запитувати конфіденційну інформацію в українців.


Джерело: ТК "Україна"