
У Києві розпочав свою роботу Перший український валютний форум. Представники фінансового ринку, профільних асоціацій та Національного банку отримали ще один майданчик, на якому спромоглися всебічно розглянути перспективи нового валютного законодавства та зміни, які очікуються на валютному ринку з початку 2019 року.
У червні 2018 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про валюту і валютні операції», активувавши головний принцип лібералізації валютного ринку «Дозволено все, що прямо не заборонено». Замінивши собою 7 лютого 2019 року старий антикризовий Декрет Кабміну від 1993 року, Закон визначає загальну концепцію майбутнього валютного регулювання.
Нині НБУ розробляє нову нормативно-правову базу, задекларувавши заміну 56 нині чинних нормативно-правових актів на 7 нових документів. Перед тим, як банківський регулятор затвердить необхідні постанови, їх доречно обговорити з експертним співтовариством. Саме з цією метою організатори Форуму і зібрали представників комерційних і державних банків, фінансових компаній, асоціацій ВАФК і НАБУ, перед якими постало головне завдання: виробити загальний погляд на підходи і принципи валютного регулювання.
Перший український валютний форум, проходить у форматі прямого діалогу. На заході, партнером якого виступила НАБУ, регулятор поділився нюансами своїх напрацювань, а представники ринку висловили свої пропозиції щодо підготовки документів.
Катерина Рожкова, перший заступник голови правління НБУ, відкриваючи Форум, наголосила: «Новий закон про валюту — це величезний крок вперед, який буде стимулювати і фінансовий сектор, і банки, і небанківські фінустанови, буде стимулювати нашу економіку, зробить розрахунки фізичних та юридичних осіб, експортно-імпортні операції, інвестування за рубіж набагато простішими. Все це стимулюватиме розвиток економіки». Катерина Рожкова задала оптимістичний конструктивний тон. У такому ж ключі артикулювали і інші учасники заходу.
Цікавим виявився обмін думками у рамках першої секції «Ринок і регулятор. Перспективи та наслідки Закону «Про валюту і валютні операції».
Учасники обговорення як схвалювали, так і критикували, як ділилися скептичними заувагами, так і висловлювали рекомендації та пропозиції. Вельми змістовними були виступи спікерів панельної дискусії у рамках першої секції «Ринок і регулятор. Перспективи та наслідки набуття чинності Закону «Про валюті і валютні операції». Поділилися своїми думками фінансовий аналітик Віталій Шапран, радник Центру економічної стратегії, колишній трейдер JP Morgan і Deutsche Bank Роман Сульжик, заступник директора департаменту - начальник управління ліцензування юридичних осіб та реєстрації платіжних систем НБУ Сергій Савчук, перший заступник голови комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності, народний депутат України Михайло Довбенко. Одним із важливих застережень у виступах учасників Форуму була теза про вплив політичних процесів на економіку напередодні виборів Президента та Парламенту.
Виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова, котра також взяла участь у дискусії, висловилася на користь плавної валютної лібералізації, застерігаючи колег від революційного запалу. За її словами, показовим є приклад Ізраїлю, який спромігся на послаблення лише з другої спроби. Перша спроба спровокувала інфляцію, спричинила відтік капіталу і девальвацію. Цей процес затягнувся для ізраїльтян ледь не на 20 років. Але, у той же час, Коробкова переконана, що дестабілізації ринку внаслідок вступу в силу оновленої нормативної бази чекати не варто. «Загрози фінансової стабільності в Україні лежать в інших площинах - розбалансованість бюджету і платіжного балансу, чутливість економіки до зовнішніх шоків, повільний хід реформ і постійна боротьба політиків з ключовими фінансовими партнерами», - наголосила вона.
Перший український валютний форум триває, засвідчивши неабиякий інтерес банківської спільноти до проблем валютного ринку в контексті майбутніх законодавчих нововведень.