
Сьогодні, 04.08.2020р., відбулася онлайн зустріч керівників Національного банку України (НБУ), Незалежної асоціації банків України (НАБУ) та банків-членів НАБУ під головуванням Кирила Шевченка, Голови НБУ.
Відкрито говорили про актуальні питання, які турбують ринок, про шляхи їх вирішення, про стратегічні напрямки розвитку, отримали бачення регулятора щодо порушених питань.
Голова НБУ Кирило Шевченко на початку зустрічі зазначив, що Національний банк залишатиметься незалежною інституцією, яка ухвалюватиме аполітичні та економічно вмотивовані рішення. «Ми й надалі будемо прогнозованим та послідовним партнером для банківської спільноти. Тісна та довірлива співпраця з учасниками ринку – це необхідна запорука макрофінансової стабільності України. З нашого боку ви побачите відповідальне ставлення до усіх своїх зобов’язань та виконання планів», - наголосив Голова Національного банку.
Роман Шпек, голова Ради НАБУ привітав п. Шевченка з призначенням на посаду та зазначив, що спільний досвід роботи пліч-о-пліч в Раді НАБУ дає впевненість у вирішенні актуальних питань банківської діяльності. Голова Ради НАБУ підкреслив, що відкритий та прозорий діалог з регулятором це запорука ефективної реалізації реформ. Банківський сектор – це не політика, це кровоносна система нашої економіки. І саме тому, незалежно від усіх можливих змін та коливань, наше спільне завдання - зберігати стабільність та плідний формат взаємодії.
Питання відновлення активного іпотечного кредитування під 10% та розвитку кредитної програми 5-7-9 в частині її розширення не тільки для МСБ підняла Виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова, адже на сьогодні це пріоритетні напрямки для активізації економіки та підтримки не лише банківського бізнесу, але й суміжних сфер. Також торкнулись питання входження нових гравців на ринок банківських послуг, щодо цього питання Нацбанк має окреме бачення, тому домовились про окрему зустріч для більш детального обговорення всіх аспектів.
Наталія Василець, голова Комітету НАБУ з питань регуляторної політики та комплаєнс, озвучила ті практичні питання, які піднімають банки, зокрема щодо Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями № 351 в частині інвестиційних проектів та методики визначення класу за таким проектами; пом’якшення вимог до формування кредитного ризику в частині реструктуризації боржників/контрагентів основним видом діяльності яких є виробництво електричної енергії з альтернативних джерел енергії. Торкнулися планів відновлення діяльності банків України та банківських груп (ПП НБУ № 95) та фінансового моніторингу – регулятор пообіцяв надати деталізовані роз’яснення на листи НАБУ, які були направлені раніше.
Вікторія Михайльо, голова Комітету НАБУ з питань оподаткування і обліку озвучила проблематику, що стосується звітності у форматі XBRL та зазначила, що з метою оптимізації витрат на формування звітності доцільно переглянути обсяги звітності та, за можливості, відмінити необхідність подання іншої фінансової звітності, окрім звітності у форматі XBRL. Разом з цим, над питанням звітності в XBRL потрібно працювати, оскільки опублікована таксономія потребує адаптації та вдосконалення для банків. Окремо наголосила на питанні звітування про підзвітні рахунки за 2014-2019 роки відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень закону США «Про податкові вимоги до іноземних рахунків» (Угода FATCA). Звітування має розпочатись вже з 01.09.2020р., однак через низку невирішених питань, НАБУ просить Нацбанк підтримати банківську спільноту у необхідності продовження термінів звітування для звітних фінансових установ України до 31.12.2020 року.
Олена Полянчук, Голова Комітету НАБУ з питань правового забезпечення діяльності банків та захисту прав кредиторів, серед іншого, акцентувала увагу регулятора на питанні щодо припинення дії мораторію на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті та просила Нацбанк звернутись до Президента України щодо необхідності застосування права вето до законопроекту, яким мораторій продовжується. У відповідь регулятор інформував, що поділяє позицію НАБУ та вже направив відповідне звернення Міністерству фінансів, як головному виконавцеві доручення Кабінету Міністрів для формування позиції щодо вказаного Закону.
Серед інших питань, яких торкнулись на зустрічі, були питання проведення верифікації вартості заставного майна; нове визначення юридичного ризику; обмеження щодо змінної частини винагороди працівників другої лінії захисту (ПП НБУ № 64) та продовження роботи по впровадженню законодавчих змін щодо захисту прав кредиторів.
Завдяки активній участі банків та регулятора, вдалося отримати чітку позицію по низці важливих питань, а сама зустріч відрізнялась живою дискусією та зацікавленістю усіх учасників щодо прямого та відкритого діалогу. НАБУ зі своєї сторони висловлює вдячність як регулятору, так і банкам за ініціативність та кропітку роботу задля розвитку банківського ринку!