Відновлення іпотечного кредитування потребує законодавчих змін

Відновлення іпотечного кредитування потребує законодавчих змін
Про проблеми ринку іпотечних правовідносин, шляхи його розвитку та створення цивілізованих умов вирішення наростаючої проблеми токсичних активів у банківській сфері говорили в Незалежній асоціації банків України під час семінару, організованого спільно з юридичною фірмою EVERLEGAL

За даними НБУ, станом на 1 липня 2017 року загальний обсяг виданих банками кредитів становив 1,02 трлн. грн., із яких 57,73%, тобто 587,5 млрд. грн., є непрацюючими. «Діюче законодавство має низку прогалин, які знижують ефективність діяльності банківського сектору України та дозволяють недобросовісним позичальникам не повертати борги протягом тривалого часу й уникати відповідальності за невиконання своїх кредитних зобов’язань», - зауважив Роман Шпек, голова Ради НАБУ.

Існуючі норми законодавства, що дозволяють припинити іпотеку в судовому порядку, незважаючи на наявність непогашеної заборгованості, ускладнюють процедуру звернення стягнення на предмет іпотеки у зв’язку з самовільним переплануванням або реконструкцією. Це призводить до значних збитків банківських установ, доформуванню резервів, і як наслідок, нівелює усі спроби відновити кредитування.

Під час заходу Роман Шпек наголосив на необхідності прийняття законопроекту № 6027, що дозволить мінімізувати ризики банків на усіх стадіях кредитування фізичних і юридичних осіб, зменшити кількість проблемних кредитів та збільшити обсяги кредитування. Даний законопроект – це вже третя спроба внесення законодавчих змін. Попередні проекти закону - 2286а та 4529 - не знайшли підтримки в парламенті. Для їх прийняття не вистачило кількох голосів народних депутатів.

alt
Партнер EVERLEGAL Андрій Порайко та адвокат Роман Посікіра актуалізували судову практику Верховного Суду України та судів касаційних інстанцій щодо проблемних питань вирішення іпотечних спорів.

Один із спікерів заходу - Костянтин Пащенко, суддя Окружного адміністративного суду м. Києва, провів розмежування підвідомчості спорів про реєстрацію прав та їх обтяжень. А заступник начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області з питань державної реєстрації – начальник Управління державної реєстрації Оксана Куманська висвітила проблемні питання, що виникають на практиці під час державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Під час семінару Роман Посікіра презентував свою авторську книгу «Іпотека: практичний порадник для юриста», в якій проаналізовано понад 600 постанов Верховного Суду України та рішень судів касаційних інстанцій щодо правозастосування норм, що стосуються іпотечних правовідносин.

Питання, що піднімались на семінарі спонукали учасників та доповідачів до активної та жвавої дискусії. Банкіри зауважили, що проведення круглого столу є корисним для пошуку відповідей на складні питання, які виникають з приводу іпотечних правовідносин.

Ознайомитися із презентаціями спікерів можна за посиланням