Виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова взяла участь у форумі «Фонд гарантування вкладів: оновлена роль і стратегія»

Виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова взяла участь у форумі «Фонд гарантування вкладів: оновлена роль і стратегія»

Нагадаємо, наразі сума гарантованого відшкодування становить 200 тисяч гривень, її не переглядали дев’ять років і її доларовий еквівалент у 2012 році та у 2021 році дуже відрізняються.

За нормами ЄС гарантуються депозити на суму до 100 тисяч євро. Ситуація в країнах пострадянського простору така: Азербайджан – еквівалент $18 тис.; Вірменія – еквівалент $21 тис.

Банківська спільнота підтримує збільшення суми гарантованого відшкодування.

Перша причина полягає в значній втраті позицій гривневого відшкодування у прив'язці до доларового еквівалента.

У 2012 році гарантована сума становила орієнтовно 25 тисяч доларів (курс був 7,99 грн за 1 дол.). Станом на сьогодні це трохи більше 7 тис. дол. США (орієнтовний курс станом на початок липня: 27,4 грн за 1 дол.). Тому частина людей воліє тримати долари під подушкою, а не зберігати фінанси в банку. Відповідно, гроші не працюють на економіку, а зберігаються в іноземній валюті поза банками, підтримуючи тіньовий ринок.

Інша причина криється в зміні структури вкладів населення.

Попри кризові явища, висока схильність до заощаджень зберігається. Про це йдеться в даних звіту НБУ про фінансову стабільність. Обсяги депозитних вкладів зростають, хоча значна частина грошей зберігається на поточних рахунках.

Треба стимулювати населення до розміщення коштів на строкові вклади. Збільшення гарантованої суми може цьому сприяти, оскільки спрацьовує механізм бажання отримати вигоду від вкладення коштів й усвідомлення захисту з боку держави.

«Верховною Радою України прийнято в першому читанні проєкт закону щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб (№5542-1). Документ передбачає підвищення суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами з 200 до 600 тисяч гривень за два роки.

За нашими підрахунками, після того, як гарантована сума буде підвищена, депозитна база збільшиться на 10−15%. Тому що ми бачимо, як вплинула коронакриза на стан банківської системи: люди почали більше заощаджувати, більше накопичувати. Звичайно, що останніми роками надавали перевагу вкладам-поточним рахункам, якими можливо швидко скористатися, коли потрібні гроші, а не очікувати строку депозиту.

На наш погляд, підвищення суми гарантованих виплат є своєрідним сигналом для ринку щодо стабільності фінансової системи, і ми підтримуємо прийняття цих новацій із низкою зауважень, що будуть подані до другого читання», – зазначила виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова.