
9 травня 2018 року, напередодні семінару для Головних бухгалтерів, що останні чотири роки проводиться в Закарпатті, відбулося засідання Клубу головних бухгалтерів НАБУ.
Новий формат зустрічі у мальовничому місці, серед гір сподобався всім присутнім. Романтична мандрівка серед барвистих краєвидів надзвичайно надихнула фахівців з фінансового обліку на обговорення нагальних та перспективних питань.
Цього разу темою для розгляду була проблема законодавчої невизначеності порядку застосування Стандарту МСФЗ 16 «Оренда» за договорами оренди (у т.ч. земельних ділянок державної та комунальної власності).
Ініціювали розгляд цього питання представники ПАТ "УкрСиббанк", котрі, перебуваючи у безпосередньому контакті із провідними фахівцями материнської фінансової групи глобального масштабу та залучаючи консультантів міжнародних аудиторських компаній першої четвірки, постійно продукують новації у банківській сфері.
Усунення прогалин належного законодавчого регулювання процесів впровадження міжнародних стандартів можливе лише за активної участі національної банківської спільноти. Ось чому Комітет з питання оподаткування та обліку НАБУ ухвалив рішення проаналізувати проблему в колі головних бухгалтерів банків-членів Асоціації.
Стандарт МСФО 16 кардинально змінює порядок обліку договорів оренди орендарями. Він скасовує чинну модель подвійного обліку, відповідно до якої договори фінансової оренди не відображаються (тобто обліковуються «поза балансом»). МСФЗ 16 вводить єдину модель відображення договорів оперативної та фінансової оренди в Звіті про фінансовий стан у порядку, аналогічному чинному порядку обліку договорів фінансової оренди.
Основна зміна, спричинена цим новим стандартом, пов’язана з контрактами, які згідно з діючим МСБО 17 відповідають поняттю операційної оренди, і тому не враховуються в балансі як лізингові активи.
Цей стандарт банки мають запровадити вже з січня 2019 року, тому варто заздалегідь узгодити норми чинного Кодексу відповідно до нового стандарту МСФЗ №16 «Оренда».
Питання, пов’язані з орендною платою за земельні ділянки державної та комунальної власності, договорами за користування землею цікавили всіх учасників семінару.
Бухгалтери ознайомилися з позицією податківців щодо функціонування рахунків ескроу, обговорили результати податкових перевірок, які мали місце останнім часом. Позиція Державної фіскальної служби щодо переоцінки резервів за валютними кредитами наразилася на осуд фінансистів. Учасники семінару вирішили звернутися до керівництва ДФС на найближчому засіданні Інвестиційної Ради.
Для врегулювання вимог Стандарту №16 в податковому законодавстві, постановили апелювати до НБУ та Мінфіну, аби залучити до усунення проблем обох регуляторів. Офіційний лист від НАБУ буде відправлено незабаром.
Комітет з питань оподаткування та обліку дякує всім бухгалтерам-учасникам Клубу за небайдужість та відповідальність.
Засідання КГБ і семінар сприяли згуртованості представників банківської спільноти. Учасники заходів вирішили і надалі плідно і злагоджено співпрацювати над вирішенням нагальних важливих питань.