
Які кроки необхідно зробити для відновлення кредитування – питання, яке стало головним під час конференції «Відновлення кредитування в Україні: передумови та нові тренди», яку провела Незалежна асоціація банків України. Влад Рашкован, заступник виконавчого директора МВФ, поділився своїм баченням, - що насправді потрібно зробити для росту кредитування
«Апетит до кредитування у банків сьогодні є. Для цього в банківській системі є капітал та ліквідність. Якщо подивитися на топ 10 банків, то за період з 2014 – 2017 років було внесено в капітал більш ніж 100 млрд. грн. Сюди можна додати 18 млрд. грн., частина з яких - це гроші платників податків, частина – нові гроші від акціонерів та міжнародних фінансових організацій. З урахуванням цих факторів та завдяки новій політиці по резервуванню, перегляду оцінки кредитного ризику, нікого не потрібно стимулювати для відновлення кредитування», - зауважив Влад Рашкован під час свого виступу на конференції.
За його словами, можливість кредитування обмежена не ресурсами банків, а проблемами, які заважають відновити кредитні лінії. «За останні одинадцять років, тільки впродовж шести банки закінчували з прибутком. На балансах висять проблемні кредити, більшість з яких зарезервовані. Банки, акціонери це пам’ятають, як не забули й ту кількість ризиків, що отримали в період з 2006 по 2016 роки. Це втрачене десятиліття для банківської системи, - сказав заступник виконавчого директора МВФ. – Проте деякі банки говорять, що вони не бояться кредитувати і це викликає занепокоєння».
Влад Рашкован мав на увазі компанії-боржники, які залишаються на ринку, але із зміненою назвою та реквізитами. Тобто фактично до банків будуть звертатися нові компанії без старої проблемної кредитної історії за плечима. І тут все залежить від банків, наскільки вони будуть обережними та розсудливими, щоб не обпектися знову.
«Необхідно створити ринок кредиту, де можна продавати та купувати. Для цього навіть можна використовувати електронну систему ProZorro. Не потрібно вигадувати український велосипед. Вдалий досвід по створенню такого інструменту є у закордонних практиках, зокрема, в Італії», - додає Влад Рашкован.
Що ще насправді потрібно зробити для росту кредитування: провести реформи у правоохоронній системі та судовій гілці, що в свою чергу призведе до поліпшення інвестиційного клімату України. Інвестор прийде, коли буде впевнений у захисті своїх прав та його власності.
А наостанок виступу Влад Рашкован побажав кожному займатися своєю справою. «Для НБУ задачі достатньо прості – продовжувати надалі політику зниження інфляції і відповідно вартості ресурсів, підвищувати ефективність монетарної трансмісії, закінчити очищення банківського сектору. Для парламентарів – розглянути, як мінімум 20 законів, які стосуються фінансового ринку країни, і 15 з них пов’язані із захистом прав кредиторів», - резюмував він.
Більше фото за посиланням
Більше фото за посиланням
Інші статті розділу