Вплив єврооблігацій на Україну

Виплати відсотків по реструктуризованих єврооблігаціях зумовили різке зростання дефіциту поточного рахунку у вересні - з 173 млн.дол. в серпні до 998 млн. дол. Рахунок первинних доходів у вересні був зведений з дефіцитом в 611 млн.дол., тоді як в попередньому місяці був профіцит 37 млн.дол. Дефіцит торгового балансу також трохи поглибився - з 512 млн.дол. до 672 млн.дол.

Зростання експорту товарів прискорилось з 13,6% до 17,7%. На тлі високої врожайності і сприятливої динаміки світових цін, зростання експорту продовольчих товарів склало 22,5% (+ 17,5% в серпні). З іншого боку, через логістичні проблеми (обмеження на транспортування через Керченську протоку), зростання експорту металургійної продукції у вересні сповільнилося з 8,1% до 7,6%. На тлі низької бази порівняння, експорт мінеральних продуктів підскочив на 85,2% (його частка в загальному експорті становила близько 10%). Тим часом, зростання імпорту товарів помітно прискорилось - з 10% до 21%. Дефіцит вугілля на внутрішньому ринку, високі темпи закачування природного газу і зростання попиту на нафтопродукти зумовили високі темпи зростання імпорту мінеральних продуктів - на 40,1% (+ 28,1% в жовтні).

Спостерігалося різке зростання імпорту продукції машинобудування (30,4%) внаслідок високого попиту на легкові автомобілі іноземного виробництва. Темпи зростання імпорту продукції хімічної промисловості збільшилися з 10,3% до 16,3%. Завдяки успішному розміщенню єврооблігацій у вересні, Україні вдалося акумулювати на фінансовому рахунку профіцит у розмірі 1,6 млрд. дол. Приплив прямих іноземних інвестицій залишається низьким (180 млн. дол. у вересні), але більша частина коштів надходить в реальний сектор економіки. Валюта поза банківським сектором продовжує скорочуватися, але повільніше ніж раніше - 167 млн. дол. проти 496 млн. дол. в серпні. З іншого боку, заборгованість за торговими кредитами зросла на 256 млн. дол. у вересні.

У січні-вересні, на поточному рахунку накопичився дефіцит в розмірі 3 млрд. дол. (в минулому році - 2,7 млрд. дол.). Експорт та імпорт товарів зростав високими темпами - 20,7% і 21,9%. Тим часом, на фінансовому рахунку був профіцит у розмірі 5 млрд.дол., що покрив дефіцит поточного рахунку, і в результаті платіжний баланс був зведений з профіцитом у 1,9 млрд. дол.

На валютному ринку весь тиждень домінували покупці, і курс USD/UAH плавно піднімався вгору. Така динаміка пов'язана з початком листопада, а разом з ним і нового періоду виведення дивідендів (що створює додаткової попит на валюту і знижує пропозицію). В результаті, до кінця тижня курс USD/UAH впритул наблизився до позначки 27,00. Регулятор не проводив валютні аукціони на минулому тижні.

31 жовтня Міністерство фінансів України провело розміщення ОВДП. Цього разу пропонувалися тільки гривневі папери терміном на один рік, два роки і три роки. Найбільший попит був на найкоротші папери - залучено до бюджету 519,3 млн.грн. (середньозважена дохідність склала 14,65%). Другими за популярністю були трирічні папери - 356,6 млн.грн. (14,88%). Дворічні облігації залучили 267 млн.грн. (14,85%).


Нагадаємо: тим часом, на процентному тендері з розміщення депозитних сертифікатів НБУ (1 листопада) з погашенням 10 січня 2018 року, попит залишався низьким і ставка підросла. Загальний попит склав 334 млн. грн., Але було задоволено заявок на 274 млн.грн. На тлі підвищення облікової ставки і низький попит гранична ставка піднялася до 15,00%.