Закон в дії: розпочалася перша процедура фінансової реструктуризації

Закон в дії: розпочалася перша процедура фінансової реструктуризації
Перша процедура фінансової реструктуризації стартувала вчора, 15 травня. Через три місяця ця процедура буде завершена, проте строки в процесі можуть змінитися. Після проходження всіх кроків реструктуризації компанія-боржник, яка зіткнулася з об’єктивними фінансовими труднощами, зможе повернутися до нормальної роботи

Першим клієнтом, який звернувся до Секретаріату за процедурою стало ТОВ «СВС-Шумськ» (Житомирська обл.). Компанія-кредитор - «Фінансова компанія «Морган кепітал» погодилася на процедуру реструктуризації свого боржника. Початок процедури стартував з 15.05.2017 р., очікувана дата завершення - 13.08.2017 р. Дату проведення перших зборів залучених кредиторів призначено на 29.05.2017, яка розпочнеться о 10 годині ранку. Місце проведення - м. Київ, вул. Мечнікова, 2, БЦ «ПАРУС», 1 поверх, Центр врегулювання кредитної заборгованості.

Перша справа по процедурі фінансової реструктуризації вже опублікована на офіціальному сайті Секретаріату www.fr.org.ua.

«Наразі існує помилкова думка, що основними споживачами фінансової реструктуризації є банківський сектор, і в основному це державні банки. Показовою стала перша процедура, яку розпочала фінансова компанія. Це приклад того, що спектр споживання цих послуг набагато ширший. Наразі фінансова реструктуризація в першу чергу потрібна боржнику та може стати дієвим інструментом у вирішенні проблем з токсичними активами для будь якого банку або фінансової установи. Скориставшись програмою фінансової реструктуризації,компанії-боржники отримають гарантований шанс провести реструктуризацію заборгованості, уникнути примусового банкрутства, арешту та реалізації ненаданих в заставу активів та відновити роботу бізнесу», - зауважила Юлія Костецька, голова Секретаріату.

Наразі непрацюючі кредити займають 276 млрд. грн. або 11, 6% ВВП країни (станом на  01.01.2017 року). Влітку минулого року, коли приймався Закон Про фінансову реструктуризацію, ця сума становила 260 млрд. грн. Тобто цифри колосальні, проте якщо ситуацію не вирішувати, тоді бомба сповільненої дії, якими є непрацюючі кредити для банківського ринку та всієї економіки країни, може вибухнути.

Відновлення кредитування економіки України неможливе без вирішення непрацюючих кредитів та зменшення частки проблемної заборгованості. Тому Незалежна асоціація банків України свого часу активно підтримала ідею впровадження механізму фінансової реструктуризації в Україні і всіляко її просувала.

Процедура добровільної фінансової реструктуризації дозволить банкам та фінансовим установам зменшити кількість проблемних активів, які фактично є для них тягарем, оскільки потребує постійного формування багатомільйонних резервів. Натомість, ці кошти могли б піти на фінансування економіки.

В свою чергу переваги фінансової реструктуризації відчує й бізнес. Адже процедура дозволяє потенційно живому підприємству викарабкатися з боргової ями і повернутися до нормальної роботи.

Результатом проведення фінансової реструктуризації для бізнесу може стати:

•          Перегляд строків погашення боргу
•          Перегляд розміру відсоткової ставки або інших умов кредитної угоди
•          Залучення нових інвестицій у капітал боржника
•          Списання частини боргу
•          Надання нового фінансування боржнику
•          Реорганізація діяльності боржника

Банки, які виступають кредиторами, та боржник однаково отримують податкові пільги. Банки – на розформовані резерви, боржник – на суму реструктуризованого боргу.

Таким чином, банки отримують можливість значно покращити свої кредитні портфелі, очистити їх від токсичних активів, без додаткового податкового навантаження.