
З п’яти законопроектів, запланованих на «фінансовий день» у Верховній Раді 23 лютого, було розглянуто лише один. Після тривалого обговорення, народні депутати прийняли в першому читанні та за основу довгоочікуваний банківською спільнотою проект Закону № 6010 «Про спрощення процедур капіталізації та реорганізації банків».
«Цей законопроект може стати рішенням для тих банків, статутний капітал яких сьогодні менший за 200 млн. грн. Оскільки передбачає можливість об’єднання та злиття за скороченою процедурою і в досить стислі терміни. То ж сподіваємося, що найближчим часом він буде розглянутий у другому читанні та прийнятий в цілому. Зволікання з прийняттям цього закону матиме негативні наслідки для всієї фінансової системи», - зауважила Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ.
Дія законопроекту № 6010 розрахована до 1 серпня 2020 року. До цього періоду пропонується зменшити строки розгляду документів та оптимізувати процедури капіталізації та реорганізації банків шляхом приєднання. Очікується, що з прийняттям законопроекту термін проведення процедури об’єднання/злиття банків з 1,5 року орієнтовно скоротиться до 3 місяців.
З-поміж іншого, законопроектом планується врегулювати питання припинення здійснення банківської діяльності без ліквідації юридичної особи. Це дозволить банкам, які не можуть виконати вимоги регулятора щодо капіталізації, залишити банківський ринок без навантаження на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Наразі така можливість в законодавстві відсутня і є новаторською.
Проектом пропонується також вирішити проблему забезпечення безперервності обслуговування клієнтів банку, що приєднується, протягом проведення усієї процедури реорганізації.
Окрім цього, прийняття законопроекту сприятиме стабілізації роботи банківського сектору та захисту інтересів вкладників, у тому числі, запобіганню додаткового навантаження на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
Як зауважив народний депутат Руслан Демчак - один з авторів законопроекту, який є заступником Голови Комітету ВРУ з питань фінансової політики та банківської діяльності, в умовах післякризової стагнації українським акціонерам не вистачає капіталу як для докапіталізації, так і для придбання нових активів-банків.
«Частка держави по об’єму капіталу в банківському секторі сьогодні складає 54%, банків з іноземним капіталом - 35%, а банків з вітчизняним капіталом – всього 11%. При цьому, в ході приватизації держбанків їх можуть купити іноземці, так як внутрішні інвестори відсутні. Тому ми стоїмо перед небезпекою повного контролю банківської системи іноземними акціонерами. Суть законопроекту № 6010 – підтримати ці 11% приватних українських банків і допомогти їм капіталізуватися», - зауважив Руслан Демчак.
Нагадаємо, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання негативному впливу на стабільність банківської системи», прийнятим Верховною Радою України у липні 2014-го року, встановлює для новостворюваних банків мінімальний розмір статутного капіталу в 500 млн. гривень. Відповідно для діючих банків обов’язковим є збільшення статутного капіталу до цієї суми до 2024 року.
За попереднім графіком докапіталізації, затвердженим Національним банком два роки тому, мінімальний розмір статутного капіталу всіх банків вже б мав складати 300 млн. гривень. Проте минулого року НАБУ вдалося переконати регулятора в необхідності пом’якшити графік до 200 млн. гривень та подовжити термін до липня 2017 року. Аналогічні вимоги встановлені також до регулятивного капіталу банків. То ж фактично банки мають менше, ніж пів року аби залучити в капітал щонайменше 80 млн. гривень або об'єднатися з іншими банками. Але ця процедура є надто тривалою та забюрократизованою, тому не користується особливою популярністю серед учасників ринку.
Два тижні тому – 8 лютого, НАБУ проводила круглий стіл, на якому представники ВРУ, НБУ та банків мали змогу обговорили всі болючі питання та підтвердили необхідність у прийнятті цього законопроекту.
Проте в Парламенті законопроектів накопичилося доволі багато, які стосуються фінансового сектору. Серед них у тому числі № 6027 про відновлення кредитування в Україні та інші, які сприяють життєдіяльності банків. Їх прийняття вкрай необхідне для відновлення та розвитку банківського сектору.
В очікуванні парламентського «фінансового дня» банкіри сподівалися, що парламентарі підтримають всі п’ять законопроектів, які увійшли до порядку денного. На жаль, окрім проекту закону № 6010, інші проекти розглянуті не були. А саме, врегулювати ринки та деривативи мусив законопроект № 3498, проект закону № 4960-д направлений на запобігання та протидію легалізації (відмивання) доходів, а ЗП № 2456-д стосується удосконалення прав споживачів фінансових послуг. Доречно сказати, що ці три законопроекти є маяками МВФ. Не був розглянутий і законопроект № 3132 -д, який повинен вдосконалити процедури банкрутства юридичних осіб з метою посилення захисту прав кредиторів.
Інші статті розділу
20.02.2023
31.05.2022