Звільнили приміщення: хто приходить на місце філій банків

Звільнили приміщення: хто приходить на місце філій банків

Українські банки скорочують мережі. У минулому році фінустанови по всій Україні закрили 8% філій - до 9489 об'єктів, говориться у звіті НБУ. Власники приміщень кинулися шукати альтернативу. Ресторатори і рітейлери зацікавлені орендувати нерухомість у центрі або біля станцій метро. Орендні ставки на такі об'єкти за рік виросли на 30-40%.

Банки згортаються

 

Рекордна кількість відділень - близько 400 у минулому році закрив Ощадбанк. Як правило, закривалися "ощадкаси" - маленькі відділення з одним робочим місцем. "Оптимізація мережі відбувається за рахунок відходу з нечисленних населених пунктів у сільській місцевості та збільшення роздрібної мережі в містах. Для забезпечення сільських жителів банківськими послугами банк почав створювати підрозділи дистанційного обслуговування. У 2017 році почали працювати перші п'ять таких підрозділів", - повідомив LIGA.net заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн. У той же час банк відкрив 60 відділень нового типу.

Практично половину відділень закрив Правекс Банк, від 16% відділень відмовився Укрсиббанк, оптимізує мережу відділень Альфа Банк, якому з початку 2016 року належить Укрсоцбанк. "З середини 2017 року для зручності клієнтів частину відділень Укрсоцбанку перекладається в формат роботи" 2 в 1 ". У таких відділеннях клієнти можуть отримати послуги обох банків, а клієнти Укрсоцбанку можуть перейти на продукти Альфа-Банку і продовжити обслуговуватися у тій же точці. Надалі, після переходу переважної більшості клієнтів, на базі відділень "2 в 1" продовжать працювати точки Альфа-Банку Україна ", - пояснили у прес-службі Альфа-Банку.

Відділення закривалися і завдяки ліквідації банків. У 2017 році з ринку пішли гравці з розвиненими мережами - Платинум Банк, Діамантбанк та банк Народний капітал.

 

Багато охочих

Найактивнішими на ринку стріт-рітейлу зараз є ресторатори, продавці одягу і взуття, а також відділення Національної лотереї. Але всі вони хочуть працювати в центральній частині міста або біля станцій метрополітену - Хрещатик, Шота Руставелі, Льва Толстого, Лесі Українки, Софіївській, Малій Житомирській, Спаській, ст.м. КПІ та ін. "У центрі міста майданчиків для відкриття ресторану не вистачає і потенційні орендарі цікавляться приміщеннями діючих закладів, які працюють в збиток", - розповідає LIGA.net генеральний директор компанії Ресторанний консалтинг Ольга Насонова. Як тільки у цьому районі з'являється вакантний об'єкт за адекватною ціною, його відразу ж орендують.

Приміщення на стріт-ритейлі цікавлять мережі з продажу одягу і взуття, підтверджує LIGA.net генеральний директор консалтингової компанії NAI Ukraine Віталій Бойко. "Вони готові відкривати флагманські магазини в центрі міста", - говорить він. Але вибір приміщень невеликий. Бойко пояснює, що в Києві розташована найкоротша торгова вулиця в Європі, а пасажиропотік на протилежних сторонах Хрещатика істотно відрізняється. Тому багато мереж віддають перевагу торговим центрам. "Великий попит на оренду приміщень в районі проспекту Бажана при виході зі станцій метро. Приміщень не вистачає, тому там постійно з'являються нові МАФи", - говорить він.

Власники приміщень вирішили підвищити розцінки. Наприклад, якщо ще рік тому приміщення в центрі можна було орендувати за $ 30-35 за кв м на місяць, то зараз його власники просять не менше $ 50. У Пасажі, розповідає Ольга Насонова, об'єкти здають і по $ 90 за квадратний метр на місяць. Біля станцій метрополітену, за даними ріелторських компаній, плата зросла приблизно на третину - до $ 30-35 за квадратний метр на місяць.

Високі орендні ставки призводять і до протилежного ефекту. "Деякі бізнесмени не можуть собі дозволити орендувати приміщення за такими цінами і шукають альтернативу. Наприклад, мережа недорогих перукарнях, де стрижка коштує 30 грн, відкриваються в МАФах", - розповідає LIGA.net директор АН Альянс-Брок Дмитро Корчев.

 

Христина Болотова для Ліга.бізнес